Α΄ Κύπρου (13/12): Φαβορί στη Λάρνακα αλλά...

13/12/2020

• Απο τέσσερα σερί NG η ΑΕΚ Λάρνακας.

ΑΕΚ Λάρνακας - Νέα Σαλαμίνα: Δεν κατάφερε να νικήσει την Πάφο η ΑΕΚ Λάρνακας και με το 0-0 που της παραχώρησε στο Κίτιο σε εξ αναβολής ματς της ένατης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, έμεινε πίσω από την τριάδα, στο -1 από την τρίτη Ανόρθωση, απέχοντας τώρα από την «Κυρία» -3. Εκτός ο αμυντικός Πλανάς.

Οι «ερυθρόλευκοι» μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» κέρδισαν την Καρμιώτισσα με 0-1. Η νίκη αυτή φέρει τη Νέα Σαλαμίνα να… πιάνει στην 11η θέση την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ με 11 βαθμούς. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά η ομάδα του Σάββα Δαμιανού, με τον Οσέι στο 5ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Το γκολ βοήθησε τη Νέα Σαλαμίνα να διώξει άγχος και πίεση, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές που έγιναν, η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ έγινε αρκετά απειλητική, αλλά αστοχία και «Βέσε» κράτησαν το προβάδισμα για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι αμυντικοί Μπέριος και Σμοβς.

Εκτίμηση: Σε εξαιρετική κατάσταση η Σαλαμίνα που έχει πάρει και ψυχολογία μετά το διπλό στην Καρμιώτισσα. Απο την άλλη, η ΑΕΚ είναι πολύ πιο ποιοτική ομάδα και θέλει να πιάσει την Ανόρθωση. Αξίζει το ρίσκο στο αμφίτερμα σε απόδοση διπλασιασμού.

Παραλίμνι - Εθνικός Άχνας: Δεν υπάρχουν και πολλά άξια σχολιασμού στο παιχνίδι του Παραλιμνίου απέναντι στον Απόλλωνα, καθώς αποδείχθηκε ανάξιο σχολιασμού δεχόμενη πέντε τέρματα (1-5) σε ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο για τους «βυσσινοί» που δέχτηκαν αρκετές φάσεις και 2 τέρματα. Το Παραλίμνι μάλιστα στο 69' μείωσε σε 2-1, εντούτοις έπαθαν ένα ξαφνικό μπλακ άουτ με αποτέλεσμα να δεχτούν τρία γκολ! Πάντα εντός της επικίνδυνης ζώνης, αρχίζει να παίζει με την πλάτη στον τοίχο.

Σκόρπισε τον Εθνικό στους πέντε ανέμους η φουριόζα ΑΕΛ η οποία επικράτησε του αντιπάλου της στο Τσίρειο με 5-0. Τρία γκολ μέχρι το 30ο λεπτό πέτυχε ο Μάτκο Μπάμπιτς, ο Τόρες στο 41΄το 4-0, το πέμπτο γκολ ο Αντάμοβιτς από το σημείο του πέναλτι στο 73΄. Δεν υπήρχε στο πρώτο μέρος ο Εθνικός με αποτέλεσμα να παίξει στην επανάληψη ματς... τυπικού χαρακτήρα. Παρέμεινε στα χαμηλά και τους 7 ο Εθνικός Άχνας. Ανέλαβε πλέον ο Χαραλάμπους για να σώσει ό,τι σώζεται. Πλήρης η αποστολή.

Εκτίμηση: Ομάδες που προέρχονται από «βαριές» καμπάνες και βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Μάλιστα ο νέος τεχνικός δυσκολεύει την επιλογή σημείου, το ματς παίρνει ξεκάθαρα χαρακτήρα... ντέρμπι.