Α' Κύπρου (13/1): Η ανάσταση του ΑΠΟΕΛ

12/01/2021

• Απο έξι σερί NG πρόσφατα εντός έδρας.

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ Λάρνακας: Ο κόουτς Πουρσαϊτίδης έκανε ντεμπούτο και μάλιστα με νίκη απέναντι στον Ερμή με 3-0. Στο ντεμπούτο του Έλληνα τεχνικού, οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πολύ καλοί και έφτασαν σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη, που τους φέρνει στους 19 πόντους. Ο Ερμής ξεκίνησε καλύτερα και είχε δοκάρι με τον Ρουσιά στο 22’, όμως ο Εφραίμ με εντυπωσιακό σουτ στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Στο 70’ οι Ζαχίντ και Κλωναρίδης συνδυάστηκαν για να κάνει το 2-0 ο Σαχάρ που πλάσαρε τον Καϊκέ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από ασίστ του Ντονγκαλά, ο Ισραηλινός στράικερ έκανε το 3-0. Εκτός οι Γκάρνερ (Α) και Μπερν (Μ).

Η ομάδα της Λάρνακας ηττήθηκε για τρίτο σερί ματς και βρίσκεται δέκα βαθμούς από την κορυφή, ενώ έχασε έδαφος και στην κούρσα για τις θέσεις του Γιουρόπα Λιγκ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο 5’ με γκολ του Μπάλαζιτς, ο οποίος σούταρε από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ του Θεοδώρου. Στο 54’ ο Αυγουστή αποφάσισε να προχωρήσει σε διπλή αλλαγή, βάζοντας στο ματς τους Χάουγκεν και Μακρή. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μακρής χρίστηκε σκόρερ και έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους ακόμα και για ανατροπή. Δεν πανηγύρισαν για πολύ οι κιτρινοπράσινοι, όμως, αφού στο 62’ ήρθε η απάντηση από τους βυσσινί. Ο Θεοδώρου, ο οποίος βρίσκεται ξανά σε «υψηλές πτήσεις» το τελευταία διάστημα, με γκολάρα εκτός περιοχής έδωσε νέο προβάδισμα στους βυσσινί, που κράτησε έως το σφύριγμα της λήξης. Επιστρέφει ο χαφ Ακοράν.

Εκτίμηση: Το γεγονός πως ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον αδύναμο Ερμή, δεν σημαίνει πως έλυσε όλα του τα προβλήματα. Απο την άλλη, η ΑΕΚ δείχνε να μην είναι στα καλύτερα της αλλά με μόνο όπλο της την παράδοση δεν μπορεί να περιμένει και πολλά. Άσος στο 2.30.