Α' Κύπρου (12/3): «Ξεμένει» ο Απόλλων

11/03/2021

Γκρουπ υποβιβασμού

Δόξα Κατωκοπιάς - Πάφος: Από ήττα στο «Δασάκι» κόντρα στον Εθνικό προέρχεται η Δόξα με 2-1.Τα γκολ για την Αχνιώτικη ομάδα σημείωσαν οι Μαϊντεβατς στο 28΄ και Μάριος Ηλία στο 78΄, ενώ για την ομάδα της Κατωκοπιάς σκόραρε ο Καλό στο 90΄+3΄.Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι παρέμειναν στην 4η θέση του Β΄ γκρουπ με 31 πόντους, ανέβασαν στροφές μετά το 2-0, αλλά ήταν πλέον αργά και το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στο σκορ στις καθυστερήσεις.

Η Πάφος πήρε εντός έδρας ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ και παραμένει σε πολύ καλή κατάσταση αγωνιστικά και ψυχολογικά. Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση την τεράστια ευκαιρία του Μπεν Σαχάρ στο 17’ για τους φιλοξενούμενους. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική ιστορία, αφού οι δύο ομάδες μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση. Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 51’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι και αφού χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, η Πάφος ισοφάρισε στο 84’ με τον Μπεριγκό, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Εκτίμηση: «Καίγεται» για τη νίκη η Δόξα, η αλλαγή προπονητή μπορεί να της αλλάξει την ψυχολογία. Δεν έχει να χάσει τίποτα απολύτως η Πάφος που παίζει μόνο για το γόητρο αλλά τουλάχιστον εκ των προτέρων δεν βγαίνει άκρη.

Γκρουπ πλέι οφ πρωταθλήματος

ΑΕΚ Λάρνακας - Απόλλων Λεμεσού: Η ΑΕΚ προέρχεται από εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ολ. Λευκωσίας, σε ένα ματς που κόπιασε αρκετά για να πάρει τους τρείς βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τρικόφσκι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του. Μόλις στο 3’ από το σημείο του πέναλτι άνοιξε το σκορ και στο 26’ διπλασίασε τα τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με το αυτογκόλ του Μοϊσόφ στο 68’, με το οποίο διαμορφώθηκε το 2-1.

Ισόπαλος χωρίς σκορ ήρθε στο ντέρμπι της Λεμεσού ο Απόλλωνας με την ΑΕΛ και παρέμεινε στην 3η θέση και στο -4 από την κορυφή.Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν και εντυπώσεις εκτός των βαθμών, σε ένα σκληρό παιχνίδι με 10 κίτρινες κάρτες συνολικά, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει τίποτε στην κορυφή της βαθμολογίας. Το «τριφύλλι» παρέμεινε στην κορυφή με 60 βαθμούς στη μάχη για την ανάδειξη του πρωταθλητή στην Κύπρο.

Εκτίμηση: Η ΑΕΚ είναι καλή ομάδα αλλά δεν μπορεί να διεδικήσει πλέον τον τίτλο, ωστόσο ούτε ο Απόλλων είναι μια ομάδα που μπορεί να παλέψει για τον τίτλο υστερώντας σε σχέση με πολλές απο τις ομάδες των πρώτων θέσεων. Η πίεση είναι στην πλευρά του, με την ΑΕΚ να παίζει δίχως άγχος και να βρίσκει λύσεις και επιθετικά. Καλύτερα G/G στο 1.65.