Α' Κύπρου (12/11): «Αφεντικό» η ΑΕΚ!

12/12/2020

4/5 ΝG για την ΑΕΛ πρόσφατα.

ΑΕΛ - Ολυμπιακός Λευκωσίας: Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε από την προηγούμενη αγωνιστική η ΑΕΛ μετά την σπουδαία εντός έδρας νίκη της με 5-0 επί του Εθνικού. Η ομάδα της Λεμεσού παρουσιάστηκε σε ακόμη ένα παιχνίδι με απόλυτη σοβαρότητα, πειθαρχεία και συγκέντρωση και πήρε τη νίκη. Με καλούς αυτοματισμούς και σωστό πλάνο, όπως μας συνήθισε στη φετινή περίοδο, η ομάδα του κ. Κέρκεζ ήταν επιβλητική και πανηγύρισε την πιο σημαντική νίκη της μέχρι την επόμενη. Η λεμεσιανή ομάδα δείχνει έτοιμη να διεκδικήσει τον τίτλο, όμως, όπως ανέφερε και ο Ντουσαν Κέρκεζ, θα βλέπει το αμέσως επόμενο παιχνίδι. Τιμωρημένος ο μέσος Τόρες, τραυματίες ο αμυντικός Μπουνόθα και ο μέσος Μεντόγιεβιτς.

Διαλύθηκε απο την ΑΕΚ ο Ολυμπιακος Λευκωσίας που δεν κατέβηκε ουσιαστικά ποτέ στο γήπεδο και δέχθηκε τέσσερα τέρματα (4-0). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17' με τον Ναράνχο και ως το ημίχρονο είχαν διπλασιάσει τα τέρματά τους με τον Ακοράν. Στο 59' ο Μακρής έκανε το 3-0, με τον Φλοριάν στο 75' να διαμορφώνει το τελικό σκορ.Αγωνιστικά, θα λείψει λόγω καρτών ο σημαντικός μέσος Σοάρες.

Εκτίμηση: Η ΑΕΛ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και αναπτύσει μεγάλη δυναμική στην έδρα της. Απο την άλλη, το σύνολο της Λευκωσίας,, έχει κάνει εξαιρετικό πρωτάθλημα μέχρι στιγμής, Στο 1.80 ο λογικός άσος.

Ερμής Αραδίππου - Ανόρθωση: Στο “Αμμόχωστος”, έλαβε τέλος το νικηφόρο σερί της Πάφου, καθώς, η Παφιακή ομάδα έμεινε στο 1-1 με τον ψυχωμένο Ερμή, αν και πρέπει να νιώθει και ικανοποιημένη από το βαθμό. Αυτό, παρά το γεγονός ότι είχε προηγηθεί μόλις στο 2` με το Βαλακάρι, εν τούτοις στο 30`, ο Φιλανδός επιθετικός άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, ως το τέλος. Ο Ερμής, της επανάληψης ήταν αρκετά επιθετικός και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρουσιά, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε ως το τέλος και έτσι, οι δυο ομάδες σημείωσαν από ένα γκολ και πήραν από ένα βαθμό.  Τιμωρημένοι για σήμερα οι αμυντικοί Κυριακίδης και Χολτ και ο μέσος Κονέ.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς επικράτησε 2-1 της Ανόρθωσης στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Σαντίκ (27’ πέναλτι) και Μέσκα (57’) πέτυχαν τα τέρματα για την ομάδα του Κώστα Σακκά. Η ομάδα της Αμμοχώστου για τρίτη φορά στη φετινή σεζόν έδειξε τάσεις… υψοφοβίας, αφού ενώ ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε βαθμούς και μάλιστα γνώρισε την τρίτη φετινή ήττα της, δίνοντας συνέχεια στην προβληματική εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής με την Ένωση. Θα απουσιάσουν ο μέσος Οκριασβίλι και ο φορ Κβιλιτάια.

Εκτίμηση: Ο Ερμής είναι μια ομάδα που παλεύει κάθε παιχνίδι και το ίδιο θα πράξει και τώρα, ωστόσο η Ανόρθωση είναι άλλο επίπεδο. Δεν σηκωνουν ποντάριμα πάντως οι φιλοξενούμενοι σε αυτές τις τιμές.