Α΄Κύπρου (11/12): Με ψυχολογία ο Απόλλων

11/12/2020

• Απο πέντε σερί G/G ο Απόλλων.

Δόξα Κατωκοπιάς - Απόλλων Λεμεσού: Σπουδαία αλλά και πανάξια νίκη πέτυχε απέναντι στην Ανόρθωση η Δόξα στο Μακάρειο στάδιο, με σκορ 2-1, χάρη στα γκολ των Σαντικ και Μέσκα και ανάσανε βαθμολογικά. Η ομάδα της Κατωκοπιάς, ανέβηκε στους 17 βαθμούς και έπιασε την Ομόνοια στην έβδομη θέση. Στο 27' της αναμέτρησης η Δόξα πήρε προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεράτ Σαντίκ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 50" μετά από εξαιρετική μπαλιά του Δημήτρη Χριστοφή, ο Μιχάλης Μανιάς ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης και σε ένα σημείο που η Ανόρθωση έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, η Δόξα ήταν αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μέσκα. Εκτός ο χαφ Καλό.

Με το επιβλητικό 5-1 πέρασε από το Παραλίμνι η ομάδα του Γιάννη Πετράκη. Επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από την ΑΕΛ Λεμεσού. Τα τέρματα του Απόλλωνα πέτυχαν οι Γιαννιώτας (29′), Πίττας (33′, 85′), Πέδρο (88′) και Ντιγκινί (90′) ενώ η Ένωση Παραλιμνίου σκόραρε στο 69ο λεπτό με τον Ντένινγκ αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει τίποτα παραπάνω. Ο Απόλλων είναι δεύτερος με 26 βαθμούς, ισόβαθμος με την Ανόρθωση και ένα πόντο πίσω από την ΑΕΛ. Παραμένουν εκτός ο χαφ Κατελάρης, ο μπακ Αγκίρε και ο κίπερ Γιοβάνοβιτς.

Εκτίμηση: Απο μια τεράστια νίκη προέρχεται η Δόξα που έγραψε ιστορία, ενώ ο Απόλλων ήταν σαρωτικός έκτός έδρας παίρνοντας ψυχολογία. Aνώτεροι οι φιλοξενούμενοι, αξίζει το διπλό στο 1.60.