Α' Κύπρου (10/1): Το comeback της ΑΕΚ!

09/01/2021

• 4/5 ΝG για την ΑΕΚ πρόσφατα.

Καρμιώτισσα - Δόξα Κατωκοπιάς: Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν Ένωση Νέων Παραλιμνίου και Καρμιώτισσα σε αγώνα που για την 18η αγωνιστική. Η Καρμιώτισσα προηγήθηκε στο 28′ με τον Μπαργκάν, όμως η Ένωση ισοφάρισε με τον Θεοδώρου στο 45+1′ ενώ ο Μαρκόφσκι στο 84′ πέτυχε το 2-1. Στην επανάληψη, το ματς ήταν ισορροπημένο με εναλλασσόμενη υπεροχή. Στο 74′ η Καρμιώτισσα είχε ευκαιρία με τον Πέρεζ, ο οποίος αμαρκάριστος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.Στο 84′ ο Μαρκόφσκι πέτυχε το 2-1 σκοράροντας με πλασέ, δίνοντας προβάδισμα στην Ένωση, όμως στο 90+5′ ο Μαλεκκίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Με το συγκεκριμένο πάντως αποτέλεσμα, η Καρμιώτισσα δεν κατάφερε να ξεφύγει απο την επικίνδυνη ζώνη. Επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Χρίστου.

Η Δόξα Κατωκοπιάς νίκησε εντός έδρας τον ΑΠΟΕΛ 2-1 για τη 18η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και μπήκε στην πρώτη εξάδα! Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν με γκολ του Ντε Βινσέντι, όμως στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μπεράτ Σαντίκ που σημείωσε δύο γκολ και οδήγησε την Δόξα σε μια μεγάλη νίκη που την ανεβάζει στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Αγωνιστικά, παραμένουν ανέτοιμοι ο κίπερ Σισκόφσκι, ο μπακ Μιντίκκης και οι χαφ Τραϊτσέφσκι και Ασαμόα.

Εκτίμηση: Oι γηπεδούχοι θέλουν να ξεφύγουν απο την επικίνδυνη ζώνη, αλλά η Δόξα που είναι πιο έμπειρη και ποιοτική ομάδα είναι σε πιο δεινή θέση. Αξίζει το G/G στο 1.80.

ΑΕΚ Λάρνακας - Παραλίμνι: Μία μέτρια ΑΕΚ ηττήθηκε σχετικά εύκολα με 3-1 στη Λεμεσό κόντρα στην ΑΕΛ και παρέμεινε στην 5η θέση δείχνοντας πως η 3άδα δεν είναι και εύκολη υπόθεση! Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 16ο λεπτό κι απο εκεί και έπειτα σαν να πάγωσαν όλα. Έμεινε πίσω, παθητική και νοθρή, δεν απείλησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και τελικά ισοφαρίστηκε 20' αργότερα με την ανατροπή να ολοκληρώνεται στο 59’ και στο 62’. Μάλιστα οι γηπεδούχοι αστόχησαν και σε πέναλτι στις καθυστερήσεις. Τιμωρημένοι ο μέσος Ακοράν και ο αμυντικός Ιωάννου.

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο Παραλίμνι οπού η τοπική Ένωση Νέων Παραλιμνίου και Καρμιώτισσα αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 29’ μετά από συνεργασία τριών ποδοσφαιριστών. Ο Μόμο Σασί από δεξιά έδωσε κάθετη μπάλα στον αδερφό του, Ίσμαϊλ Σασί, ο οποίος γύρισε λίγο προτού φτάσει στη γραμμή του κόρνερ και σέρβιρε στον Κενάν Μπαργκάν. Ο τελευταίος σούταρε και άνοιξε το σκορ. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στην πρώτη απειλητική επίσκεψή τους στην αντίπαλη περιοχή. Ο Λουσέρο σέντραρε και ο Θεοδώρου (μάλλον) με τον ώμο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έφερε το ματς στα ίσα στο 45’+1. Το γκολ των βυσσινί προφανώς λειτούργησε ευεργετικά στην ψυχολογία τους, που μπήκαν βελτιωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο. Το ματς ήταν πιο ισοζυγισμένο σε σχέση με το πρώτο μέρος και μάλιστα, οι ποδοσφαιριστές του Φερέρ βρήκαν τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να προηγηθούν.Ό,τι δεν πέτυχε ο Κύπριος επιθετικός, όπως το πέτυχε ο αντικαταστάτης του. Ο Ίλια Μαρκόφσκι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 77’ και στο 85’ πέτυχε το δεύτερο γκολ για την Ένωση. Προηγήθηκε (νέα) σέντρα του Λουσέρο, ο Μπαράνοφ παρενέβη με κεφαλιά και η μπάλα στρώθηκε στον Ουκρανό, ο οποίος σούταρε και νίκησε τον Τούμπα. Η τελευταία λέξη ωστόσο ανήκε στην Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Μαλεκίδη στο 95’+5. Αμφίβολος παραμένει ο αμυντικός χαφ Βαν Άνχολντ, ενώ κάρτες συμπλήρωσε ο φορ Ντένινγκ.

Εκτίμηση: Το Παραλίμνι είναι η... ήρεμη δύναμη του κυπριακού πρωταθλήματος. Παραμένει βεβαίως χαμηλά, εντούτοις πάει στη Λάρνακα με στόχο την έκπληξη. Ανώτερη η ΑΕΚ, άσος και over 1.5 στο 1.70.