Α' Κύπρου (1/2): Με το μυαλό της στον στόχο η Ανόρθωση

31/01/2021

• Μία μόλις νίκη στις 11 τελευταίες αγωνιστικές η Καρμιώτισσα

Ανόρθωση - Καρμιώτισσα: Αληλλοεξουδετερώθηκαν ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση στο ΓΣΠ με τις δύο ομάδες να μένουν στη λευκή ισοπαλία (0-0) σε παιχνίδι για την 21ή αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αποτέλεσμα που δεν αφήνει την Ανόρθωση ικανοποιημένη, καθώς έμεινε σχετικά μακριά απο την κορυφή. Δύο εικόνες είχε η αναμέτρηση με τον ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και να έχει την πιο καλή ευκαιρία με τον Εφραίμ (42’), ενώ στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο η «Κυρία» ήταν πιο απειλητική και έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Κβιλιτάια (47’) και τον Ελουντού (δοκάρι 85’), το σκορ ωστόσο δεν άλλαξε ως το φινάλε με την Ανόρθωση να μένει στην τέταρτη θέση με 40 βαθμούς. Εκτός ο αμυντικός Αμπαρτζουμιάν και ο μέσος Οκριασβίλι.

Καρμιώτισσα και Πάφος έμειναν στο 0-0 σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα και οι τυπικά γηπεδούχοι έχασαν σημαντικούς βαθμούς για την προσπάθεια που κάνουν στο φετινό πρωτάθλημα. Οι δυο ομάδες δεν έδωσαν ή δεν μπόρεσαν να δώσουν αρκετά στο παιχνίδι και πήραν από ένα βαθμό. Σε ένα πρώτο ημίχρονο πολύ μέτριο από πλευράς ποιότητας και με λίγες φάσεις, ήταν η Καρμιώτισσα η οποία πλησίασε περισσότερο ένα τέρμα. Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε και όσο ο χρόνος κυλούσε, οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος στο να μη δεχτούν το γκολ. Η Καρμιώτισσα έφτασε τους 17 και έμεινε στην προτελευταία θέση. Επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Καπάρτης.

Εκτίμηση: Χωρίς αμφιβολία, η Ανόρθωση ψάχνει τους 3 βαθμούς για να παραμείνει σε επαφή με την κορυφή, απέναντι σε μια Καρμιώτισσα που παραμένει χαμηλά ωστόσο είναι επικίνδυνη. Θα θέλαμε κάτι παραπάνω απο τον άσο για να ποντάρουμε.