Α' Κύπρου (1/11): Μόνη πρώτη η Ανόρθωση!

01/11/2020

Απο το καλό στο καλύτερο η Ανόρθωση πρόσφατα, με νίκη απόψε πατά κορυφή. Δύσκολη έξοδος για την Ομόνοια που βγάζει κούραση απο τα συνεχόμενα παιχνίδια.

• 3/4 G/G η Ομόνοια πρόσφατα.

Ολυμπιακός Λευκωσίας - Ομόνοια: Με μεγάλο τον μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φαν Κέσελ ο οποίος σκόραρε 2 γκολ και μοίρασε 1 γκολ ο Ολυμπιακός Λευκωσίας νίκησε με 1-3 τον Εθνικό Άχνας μέσα στο Δασάκι. Ο Εθνικός Άχνας άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Ζάγκμπα, ενώ στο 50 λεπτό με τον Μάντζη ο Ολυμπιακός το έφερε στα ίσα και συνέχισε να πιέζει, καθώς έδειχνε πως ήθελε να πάρει την νίκη, με τον Μάντζη αυτή την φορά να δίνει την ασίστ στον Φαν Κέσελ ο οποίος με ωραίο πλασέ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο MVP της αναμέτρησης Φαν Κέσελ ο οποίος σόκαρε έπειτα από ασίστ του Ομάρ Χάνι. Ο Φαν Κέσελ πάντως είναι τιμωρημένος ενώ αμφίβολοι δίνονται ο αμυντικός Κα και ο χαφ Σαντάνα.

Πικρή» γεύση άφησε η εντός έδρας ήττα της Πέμπτης από την Αϊντχόφεν (2-1) για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ δέχτηκε στο 92ο λεπτό την ανατροπή παρά το οτι είχε προηγηθεί με ένα ασύλληπτο γκολ του Γκόμεθ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 56', είδε την άμυνα της να την πληγώνει. Αδιάβαστη η Ομόνοια και στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος, «πέταξε» δύο βαθμούς απέναντι στο Παραλίμνι εντός έδρας (0-0). Κανένα αγωνιστικό πρόβλημα για τον Μπεργκ.

Εκτίμηση: Η Ομόνοια δείχνει πως περνά δύσκολα όταν κάνει ροτέισον, το ίδιο συνέβη και απέναντι στο Παραλίμνι. Θα κάνει πάντως και σήμερα με αποτέλεσμα να φαίνεται δύσκολη η αποστολή της. Δεν αγγίζεται το διπλό.

Καρμιώτισσα – Ανόρθωση: Την πιο βαριά ήττα της χρονιάς γνώρισε η αδιόρθωτη Καρμιώτισσα με 3-0 απο την Πάφο. Τα γκολ για την Πάφο ήρθαν από τους Μπεριγκό (26’), Κούζικ (33’) και Βαλακάρι (52’). Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Βαλακάρι στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης αστόχησε από το σημείο του πέναλτι για την Πάφο. Πλέον, μετά από αυτή την ήττα, η Καρμιώτισσα έμεινε «κολλημένη» στους έξι βαθμούς και την εντέκατη θέση στον πίνακα της βαθμολογίας. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα.

Στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα του κυπριακού πρωταθλήματος ανέβηκε η Ανόρθωση, στο -1 απο τον Απόλλωνα τον οπίο και μπορεί να ξεπεράσει απόψε ακόμα κι αν θα έχει ένα ματς παραπάνω. Σε εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επικράτησε με 1-0 στην έδρα του Εθνικού Άχνας. Η Ανόρθωση βρήκε τον τρόπο να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στο γκολ του Κβιλιτάια στο 69ο λεπτό. Ο Τιμούρ Κετσπάγια πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, εντούτοις η ομάδα του πήρε αυτό που ήθελε. Τιμωρημένος ο Οκριασβίλι .

Εκτίμηση: Ανώτερη ποιοτικά ομάδα η Ανόρθωση, με νίκη γνωρίζει πως πιάνει κορυφή. Τρομερά τα αμυντικά θέματα που έχει να λύσει η Καρμιώτισσα που δυσκολεύεται πολύ στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Ελκυστικό το διπλό (2.10).