21/03/2015

Aνάλυση και προγνωστικά για τις αναμετρήσεις Κιέβο-Παλέρμο και Μίλαν-Κάλιαρι που εγκαινιάζουν την 28η αγωνιστική στη Serie A.

Κιέβο - Παλέρμο (19:00 - OTE Sport 5)

Α' γύρος: Παλέρμο-Κιέβο 1-0

Με τον Παλόσκι να κάνει τη διαφορά και να γίνεται ήρωας για την ομάδα του, η Κιέβο έφυγε με ένα υπερπολύτιμο διπλό από τη Γένοβα. Το 0-2 επί της Τζένοα οδήγησε την ομάδα της Βερόνας στο +8 από την τελευταία τριάδα και πλέον είναι σε θέση ισχύος στη μάχη της παραμονής, την οποία είναι σε θέση να διασφαλίσει, με τον Ρονάλντο Μαράν πάντως να εφιστά την προσοχή αφού απομένουν 10 αγωνιστικές μέχρι το τέλος. Κακή πάντως η πορεία των τζιαλομπλού στο Αντρέας Μπεντεγκόντι φέτος με μόλις 2 νίκες, 6 ισοπαλίες και 6 ήττες, με 8/14 να είναι στο under. O Χετεμάι είναι τιμωρημένος, μοναδικός τραυματίας ο αμυντικός Ματιέλο.

* 4/4 σερί No Goal.

Εμφανής η ''κοιλιά'' στην απόδοση της Παλέρμο, η οποία έγινε εμφανής και στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα με τη Γιουβέντους. Κακοί οι ροζανέρι απέναντι στην πρωταθλήτρια που αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, γνώρισαν εύλογη ήττα με 0-1. Αυτός ήταν ο τέταρτος αγώνας χωρίς νίκη για τους Σικελούς, ο τρίτος συνεχόμενος που δε σκόραραν. Ωστόσο, δεν τίθεται ασφαλώς κανένας κίνδυνος για την παραμονή, συνεπώς η Παλέρμο παίζει ελεύθερα μέχρι το τέλος της σαιζόν, ενώ στόχος προφανώς είναι να μοσχοπουληθούν οι διακριθέντες παίκτες. Έναντι 40 εκατομμυρίων ευρώ δήλωσε ο πρόεδρος της ομάδας ότι θα παραχωρήσει τον Ντιμπάλα, τον νεαρό παίκτη που πρωταγωνιστεί φέτος για την ομάδα του Νότου. 1-6-6 εκτός έδρας, φτωχή η συγκομιδή μακριά από τη Σικελία. Οι αμυντικοί Γκονζάλες και Μοργκανέλα θα είναι απόντες λόγω τραυματισμού.

Εκτίμηση: Κακή η πορεία των ροζανέρι εκτός Σικελίας, κακή και η συγκομιδή της Κιέβο στη Βερόνα. Αγγαρεία προβλέπω να είναι ο αγώνας, ισχυρό προβάδισμα στο under (1,60 στον stoiximan) με τις δυο ομάδες να χωλαίνουν επιθετικά αφού η Κιέβο έχει σκοράρει μόλις 2 φορές στα 4 τελευταία και η Παλέρμο μόλις 1!

Μίλαν - Κάλιαρι (21:45 - OTE Sport 1)

Α' γύρος: Κάλιαρι-Μίλαν 1-1

Ό,τι έχτισε με κόπο 83 λεπτά στη Φλωρεντία, το γκρέμισε μέσα σε ένα πεντάλεπτο η Μίλαν! Το τέρμα του Ντέστρο στο 65ο λεπτό έβαλε μπροστά τους ροσονέρι, ωστόσο οι παλινωδίες στην άμυνα στο τέλος οδήγησαν σε ακόμα μια ήττα, με 2-1 από τη Φιορεντίνα. Αντίο Ευρώπη λένε πλέον οι Μιλανέζοι, αφού βρίσκονται στο -10 από την πρώτη πεντάδα, συνεπώς ακόμα ένα πείραμα, αυτό με τον Ιντζάγκι στον πάγκο, αποτέλεσε παταγώδη αποτυχία και πλέον η συζήτηση στρέφεται στο ποιός θα είναι ο διάδοχος του στον πάγκο, με το όνομα του Μαουρίτσιο Σάρι της Έμπολι να ακούγεται περισσότερο. Στα αγωνιστικά, 6-4-4 το σερί στο Σαν Σίρο, με 10/14 να είναι στο under. Απόντες οι Ελ Σαραουί, Ραμί και Ντε Σίλιο, επιστρέφει ο Ντε Γιονγκ και ο Πόλι.

* Μετράει 10 σερί νίκες επί της Κάλιαρι στο Σαν Σίρο τα τελευταία έτη.

Τέρμα-σοκ δέχτηκε η Kάλιαρι στο εντός έδρας παιχνίδι με την Έμπολι, αφού οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 93ο λεπτό και πάγωσαν το Σαντ Ελία. Το τέρμα των Σάρδων στο τελικό 1-1, πέτυχε ο Ζοάο στο 20ο λεπτό και πλέον η υπόθεση της παραμονής έγινε ακόμα δυσκολότερη, αλλά όχι αδύνατη αφού απέχουν 4 βαθμούς από την 17η Αταλάντα, ενώ ισοβαθμούν και με την Τσεζένα. 2-5-6 μακριά από το νησί της Σαρδηνίας για τους ροσομπλού, με 7/13 over. Πολύ σημαντικές οι επιστροφές στη μεσοεπιθετική γραμμή, αφού είναι και πάλι διαθέσιμοι οι Εκντάλ, Αβελάρ, Ντοσού και Ντονσά.

Εκτίμηση: Έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα, η Μίλαν θέλει πλέον απλώς να διασκεδάσει τις εντυπώσεις αφού η χρονιά είναι χαμένη. Η Κάλιαρι θα παίξει μόνο για τη νίκη, αφού τα περιθώρια έχουν στενέψει πάρα πολύ, ενώ δυναμώνει πολύ η επιθετική της γραμμή με επιστροφές. Όλα συνηγορούν στο over του 1,75 στον stoiximan.

Η 2winbet μας πρόσφερει σε live streaming τόσο τους αγώνες του Champions όσο και αυτούς του Europa League!

Κάντε εγγραφή στην 2winbet και απολαύστε μπάλα!