Α' Ισπανίας 11/5: Ατλέτικο Μαδρίτης - Μάλαγα και ακόμα δύο αναμετρήσεις

Μετά και απο το άνοιγμα της αυλαίας για την 37η αγωνιστική της Λα Λίγκα, η σκυτάλη δίνεται σε οχτώ ακόμα αναμετρήσεις.

Απο τις οχτώ, εμείς θα εστιάσουμε στις τέσσερις και θα δώσουμε τις αναλύσεις μας.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΜΑΛΑΓΑ (20:00)

Αγώνας πρώτου γύρου: Μάλαγα – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1

Έδρα: “ Vicente Calderon “

Προιστορία: Επτά αναμετρήσεις αποτελούν την προιστορία των δύο ομάδων, με γηπεδούχο την Ατλέτικο Μαδρίτης, όπου οι πέντε έχουν βρεί νικητές τους γηπεδούχους και οι υπόλοιπες δύο τους φιλοξενούμενους.

Ατλέτικο Μαδρίτης:

Βαθμολογική θέση: Η γηπεδούχος Ατλέτικο Μαδρίτης, βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας, έχωντας 88 βαθμούς.

Εντός έδρας ρεκόρ: 15 Νίκες – 3 Ισοπαλίες – 0 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Την πίκρα της ήττας γεύτηκε στην περασμένη αγωνιστική, η ομάδα της Μαδρίτης. Οι “ροχιμπλάνκος” φιλοξενήθηκαν απο την ομάδα της Λεβάντε, σε μία αναμέτρηση όπου δίχως να μπορούν να αντιδράσουν στο ελάχιστο στα γκόλ των γηπεδούχων, ένα σε κάθε ημίχρονο, δέχθηκαν την ήττα με 2-0.

Κατάσταση: Μετά απο ένα νικηφόρο σερί αγωνιστικών, η ομάδα του Diego Simeone, πέτυχε την ήττα που την έφερε τρείς βαθμούς μακριά απο την δεύτερη Μπαρτσελόνα.

Μάλαγα:

Βαθμολογική θέση: Η φιλοξενούμενη Μάλαγα, βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχωντας 41 βαθμούς.

Εκτός έδρας ρεκόρ: 4 Νίκες – 6 Ισοπαλίες – 8 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Με ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα συνέχισε την αγωνιστική της δράση στο πρωτάθλημα και στην προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα της Μάλαγα. Οι “γαύροι” αντιμετώπισαν εντός έδρας την ομάδα της Έλτσε, σε μία αναμέτρηση όπου αν και βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκόρ, δεν κατάφεραν να απαντήσουν, δεχόμενοι την ήττα με 0-1.

Κατάσταση: Με ακόμη μία ήττα, δεύτερη σερί, συνέχισε η ομάδα του Bernd Schuster, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της κρίση.

Εκτίμηση: Η γηπεδούχος Ατλέτικο Μαδρίτης καίγεται για τους βαθμούς της νίκης, εφόσον παραμένει πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας και δύσκολα η κακή αγωνιστικά, Μάλαγα θα σταματήσει την ομάδα του Simeone. Έτσι εφόσον ο άσσος κυμαίνεται σε χαμηλά ποσοστά, προτείνεται το UNDER 2,5 στο 2.15 στην vistabet, εφόσον οι γηπεδούχοι δεν σκοράρουν πολλά γκόλ στην έδρα τους.

ΕΛΤΣΕ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (20:00)

Αγώνας πρώτου γύρου: Μπαρτσελόνα – Έλτσε 4-0

Έδρα: “ Martinez Valero “

Προιστορία: Για πρώτη φορά στην ιστορία τους, οι δύο αντίπαλοι θα μονομαχήσουν με γηπεδούχο την Έλτσε.

Έλτσε:

Βαθμολογική θέση: Η Έλτσε βρίσκεται στην 14η θέση της βαθμολογίας, έχωντας 39 βαθμούς.

Εντός έδρας ρεκόρ: 6 Νίκες – 7 Ισοπαλίες – 5 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Με νίκη ολοκλήρωσε την προηγούμενη αγωνιστική της Λα Λίγκα, η ομάδα απο την Έλτσε. Οι “λισιτάνος” φιλοξενήθηκαν απο την Μάλαγα, και αν και πήραν πρώτοι προβάδισμα στο σκόρ, απο το πρώτο δεκάλεπτο, κατάφεραν και με μειονέκτημα παικτών να προστατέψουν το υπέρ τους σκόρ, παίρνωντας την νίκη με 0-1.

Κατάσταση: Νίκη μετά απο τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα για την ομάδα του Fran Escriba, η οποία συνεχίζει να μένει κοντά στις θέσεις του υποβιβασμού.

Μπαρτσελόνα:

Βαθμολογική θέση: Η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας, έχωντας 85 βαθμούς.

Εκτός έδρας ρεκόρ: 11 Νίκες – 3 Ισοπαλίες – 4 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Γκέλα και για την ομάδα της Βαρκελώνης, προέβλεπε η προηγούμενη στροφή του πρωταθλήματος. Οι “μπλαουγκράνα” φιλοξένησαν την Χετάφε, σε μία αναμέτρηση όπου αν και ισοφαρίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με γκόλ στα μέσα του δευτέρου όλα έδειχναν πως θα καταλήξουν στην πλευρά των γηπεδούχων. Όμως οι φιλοξενούμενοι δίχως να έχουν πεί την τελευταία τους λέξη, πέτυχαν γκόλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, κλέβωντας τον βαθμό της ισοπαλίας με σκόρ 2-2.

Κατάσταση: Την δεύτερη γκέλα της στους τελευταίους οχτώ αγώνες της, πέτυχε η ομάδα του Tata Martino, όπου σε συνδιασμό με την απώλεια βαθμών και της πρωτοπόρου Ατλέτικο, έμεινε σε τροχιά τίτλου.

Εκτίμηση: Αν και ερχόμενη απο ισοπαλία, η Μπαρτσελόνα δύσκολα θα δεχθεί ακόμη μία απώλεια βαθμών για δεύτερη σερί αγωνιστική. Αλλά αν και ο άσσος κυμαίνεται σε χαμηλούς ρυθμούς, προτείνεται το UNDER 2,5 στο 3.00 στην sportingbet, εφόσον η Έλτσε αγωνίζεται με ένα συντηρητικό τρόπο ποδόσφαίρου, πράγμα που η Μπαρτσελόνα πολλές φορές τα βρίσκει σκούρα.

ΘΕΛΤΑ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (20:00)

Αγώνας πρώτου γύρου: Ρεάλ Μαδρίτης – Θέλτα 3-0

Έδρα: “ Balaidos “

Προιστορία: Δεκαοχτώ φορές η Θέλτα έχει φιλοξενήσει στην έδρα της, την Ρεάλ Μαδρίτης, όπου οχτώ φορές οι γηπεδούχοι έχουν κατακτήσει τους τρείς βαθμούς, πέντε αναμετρήσεις έχουν λήξει ισόπαλες και πέντε φορές οι φιλοξενούμενοι έχουν φύγει με ψηλά το κεφάλι.

Θέλτα:

Βαθμολογική θέση: Η Θέλτα βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, έχωντας 46 βαθμούς.

Εντός έδρας ρεκόρ: 5 Νίκες – 7 Ισοπαλίες – 6 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Με ακόμη μία νίκη έδωσε συνέχεια στο πρωτάθλημα και στην περασμένη αγωνιστική, η ομάδα απο το Βίγκο. Οι “κέλτες” φιλοξενήθηκαν απο την Οσασούνα, και πετυχαίνωντας δύο γκόλ σε διάστημα δεκαπέντε λεπτών στο πρώτο ημίχρονο, πήραν την εκτός έδρας νίκη με σκόρ 0-2.

Κατάσταση: Σε εξαιρετική φόρμα βρίσκεται στις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, η ομάδα του Luis Enrique, πετυχαίνωντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην προηγούμενη αγωνιστική.

Ρεάλ Μαδρίτης:

Βαθμολογική θέση: Η Ρεάλ Μαδρίτης, βρίσκεται στην 3η θέση της κατάταξης, έχωντας 84 πόντους.

Εκτός έδρας ρεκόρ: 11 Νίκες – 5 Ισοπαλίες – 2 Ήττες

Προηγούμενη αγωνιστική: Ακόμη μία γκέλα που την έβγαλε εκτός τροχιάς τίτλου, πέτυχε στην προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα της Μαδρίτης. Οι “μερένχες” αντιμετώπισαν εκτός έδρας την ομάδα της Βαγιαδολίδ, όπου αν και είχαν στο χερί τους τους τρείς βαθμούς της νίκης, με γκόλ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, δέχθηκαν τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, το γκόλ της ισοφάρισης και δίχως περιθώρια αντίδρασης, έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Κατάσταση: Ξανά γκέλα για την ομάδα του Carlo Ancelotti, η οποία την έθεσε εκτός πρωταθλήματος, μένωντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Εκτίμηση: Αδιάφορες και οι δύο ομάδες θα μονομαχήσουν στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, και βλέπωντας την εξαιρετική κατάσταση της γηπεδούχου Θέλτα σε σύγκριση με της φιλοξενούμενης Ρεάλ Μαδρίτης, αξίζει το ρίσκο στο 6.50 στην stoiximan.

Επίσης ρίξτε μια ματιά στις εξαιρετικές αποδόσεις της Stoiximan για την αναμέτρηση ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΟΚ, που προσφέρεται με 0% ΓΚΑΝΙΟΤΑ!!!