Jupiler League (22/9): Με τα γκολ στο ντέρμπι

21/09/2019

Ματσάρα ολκής στο Βέλγιο με τη Μπρίζ να υποδέχεται την Άντερλεχτ. Υποδέχεται την Έουπεν η Σταντάρ Λιέγης με στόχο να διατηρήσει την πρωτιά.

• 5/6 over 2.5 στα τελευταία ματς πρωταθλήματος η Σταντάρ.
  • 4/5 over 2.5 τελευταία για τη Γάνδη.

Σταντάρ Λιέγης - Έουπεν: Μετά την ήττα με κάτω τα χέρια στο ντέρμπι από την Άντερλεχτ, η Σταντάρ Λιέγης επέστρεψε στις νίκες που την έχουν καθιερώσει στην κορυφή της βαθμολογίας, επικρατώντας εκτός έδρας με 4-1 της Οστάνδης.  Δύο γκολ για Λιστάινε, και από ένα οι Τσίμιροτ και Μπαστιάν, χάρισαν τη νίκη στην ομάδα της Λιέγης. Ο Σακαλά είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 για τους γηπεδούχους στο 31ο λεπτό. Για την ευρωπαϊκή της πρεμιέρα στον όμιλο της στο Europa League, ξεπέρασε τον σκόπελο της Γκιμαράες με το εντός 2-0. Τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στην επανάληψη είδαμε πολλές ευκαιρίες για την  Βιτόρια, η οποία έψαξε το γκολ όμως ήρθε για την Σταντάρ με το αυτογκόλ του αρχηγού των Πορτογάλων Ανίν! Στο 73ο λεπτό οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν να διπλασιάσουν τα γκολ τους με τον Σίλβα να αρνείται το 2-0 στον Μπαστιέν, κάτι που συνέβη στις καθυστερήσεις με τον Μποκού να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Σταθερά εκτός ο κίπερ Βούκοτιτς.

Δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη απέναντι στη Ζούλτε με την οποία... «φράκαρε» στο 1-1. Απίστευτα πράγματα, ο αντίπαλος έπαιζε για πάνω απο 45' με παίκτη λιγότερο όμως η Έουπεν έδειχνε πολύ «λίγη» για να βάλει το γκολ της νίκης. Σαν να μην έφτανε αυτό έμεινε πίσω στο σκορ ενώ επαιζε με παίκτη περισσότερο, ο Τζον έσωσε τη παρτίδα σκοράροντας στο 63'. Σαν να μην εφταναν ολα αυτά, ο τεχνικός της Σαν Χοσέ δήλωσε πως τα πράγματα θα στρώσουν και πως η ομάδα του θα παρουσιάσει σύντομα καλύτερο πρόσωπο. Θα παίξει κομπλέ.

Εκτίμηση: H Σταντάρ είναι δύο σκάλες πάνω απο την Έουπεν και παρά το γεγονός πως είναι κουρασμένη λόγω πρεμιέρας στην Ευρώπη, θα κερδίσει. Combo άσου με under 3.5 στο 2.22.

Κλαμπ Μπρίζ - Άντερλεχτ: Στη 2η θέση βρέθηκε η Κλαμπ Μπριζ που κέρδισε με 2-0 στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στη Σερκλ, Μάλιστα η Κλαμπ απέχει ένα βαθμό από την πρωτοπόρο Σταντάρ αλλά έχει και αγώνα λιγότερο. Η Κλαμπ Μπρίζ άνοιξε το σκορ με τον Ντιατά σο 32ο λεπτό και στο 61’ ο Ντένις έκανε το 0-2. Στην πρεμιέρα του Champions League, σε ένα ματς που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, Μπρίζ και Γαλατασαράι προσπάθησαν, έδωσαν μεγάλες μάχες στο χορτάρι, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια του, ανεβασμένος ο ρυθμός στην επανάληψη. Για τους γηπεδούχους, η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 35' όταν το... γλυκό σουτ του Ρίκα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μουσλέρα! Γκέλα ουσιαστικά καθώς στον συγκεκριμένο όμιλο, ο ρεαλιστικός αντίπαλος είναι η Γαλατά και ο ρεαλιστικός στόχος, η 3η θέση.

Μετά την πρώτη της νίκη στο βελγικό πρωτάθλημα, γνώρισε νέα ήττα από την Αντβέρπ με 2-1 και παρέμεινε στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας δείχνοντας πως δεν μπορεί με τίποτα να συνέλθει.  Η ομάδα του Ντέιβις έχει ξεκινήσει με το... αριστερό το φετινό πρωτάθλημα, με τη νίκη επί της Σταντάρ Λιέγης να αποτελεί παρένθεση μετά από τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες. Δεν κατάφερε, όμως, να συνεχίσει με νίκες μιας και η ομάδα του  Μπόλονι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε στα τελευταία λεπτά, μετά την αποβολή του Λοκόνγκα και πήρε το ματς. Ο Χένρικ φαν Κρόμπριτζ, τερματοφύλακας τον «αντερλεχτουά» ηταν αυτός που κράτησε πολλάκις την ομάδα του στο κόλπο με τις απίστευτες επεμβάσεις. Ο Ραφαέλοφ άνοιξε το σκορ στο 49’ με κοντινό πλασέ, με τον Τσαντλί να είναι αυτός που έκανε το 1-1 στο 65’. Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 78’ με την αποβολή του Λοκόνγκα με δεύτερη κίτρινη και ο Μιγιόσι με εντυπωσιακό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Εκτίμηση: Το Μπρίζ - Άντερλεχτ είναι ντέρμπι και ... θα είναι ο,τι κι αν συμβεί. Ασχέτως αν οι φιλοξενούμενοι είναι σε τραγική κατάσταση, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και περιμένουμε ματς «αίμα κι άμμος». G/G και over 2.5 ,κουρασμένοι οι γηπεδούχοι βρίσκουν δίχτυα και οι δύο. Στο 1.90 το εν λόγω ποντάρισμα.

Zoύλτε Βάρεγκεμ - Γάνδη: Με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, ο βαθμός που πήρε στην έδρα της Έουπεν ήταν πέρα για πέρα θετικό αποτέλεσμα. Έπαιζε για πάνω απο 45' λεπτά με παίκτη λιγότερα απέναντι σε ένα σκληροτράχηλο αντίπαλο όμως κατάφερε να αμυνθεί σθεναρά με τον κόουτς Ντουρί να δείχνει ικανοποιημένος. Σταθερά έξω ο Μποντρί (Α).

Άνετα νίκησε 3-0 την κυπελλούχο Μαλίν η Γάνδη εντός έδρας και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή, ελπίζοντας σταθερά για την πρωτιά και αφήνοντας την αντίπαλο της κατά δύο βαθμούς πίσω. Για την πρεμιέρα του Europa League, η Γάνδη λύγισε δύσκολα της αντίσταση της Σεντ Ετιέν (3-2). Μόλις στο 2ο λεπτό η Γάνδη πήρε προβάδισμα μετά την κούρσα του Γιάρεμτσουκ, ενώ στο 38ο λεπτό το γκολ για τους «στεφανουά» ήρθε από τον Καζρί που έπιασε ένα άπιαστο σουτ για το 1-1. Οι Βέλγοι πήραν  προβάδισμα με τον Ντέιβιντ να σκοράρει ξανά αξιοποιώντας την φοβερή πάσα με τακουνάκι του Ντεπουάτρ γράφοντας το 2-1 στο φινάλε του πρώτου μέρους. Λίγο αργότερα ο Οτζίτζα Οφόε εκτέλεσε με τον Περέν να σκοράρει στη λάθος εστία, στα δίχτυα του Ρουφιέ (3-1).Η γαλλική ομάδα ξαναμπήκε στο ματς στο τελευταίο τέταρτο εξαιτίας του Καμίνσκι καθώς με δικό του απίθανο αυτογκόλ το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον αλλά τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τη νίκη των Βέλγων. Εκτός ο χαφ Χακβετάζ.

Εκτίμηση: Η Γάνδη έχει κάνει μεγάλη προσπάθεια τελευταία, είναι ανεβασμένη και ψηλά βαθμολογικά. Έχει όμως δώσει και ... τη ψυχή της στο ματς με την Σεντ Ετιέν και κουβαλά μεγάλη κούραση. Η έδρα της Ζούλτε δεν είναι και εύκολη. Πάσο.