Υπάρχουν γκολ σε «Μολινό» και «Ολντ Τράφορντ»

14/09/2019

Καλημέρα σε όλη την παρέα του bet-planet. Επιστροφή στα μεγάλα πρωταθλήματα μετά την διακοπή για τις εθνικές, ξεχώρισα δύο σημεία από το σημερινό πρόγραμμα.

Ξεκίνημα από την αναμέτρηση Γουλβς - Τσέλσι. Πρώτη ήττα για φέτος στο πρωτάθλημα δέχθηκε η Γουλβς στην έδρα της Έβερτον με 3-2. Πολλά τα αμυντικά κενά για την ομάδα του Εσπιρίτο που έδειξε ωστόσο να βρίσκεται σε καλή επιθετική μέρα για ακόμα μία φορά σκοράροντας δύο γκολ σε μία δύσκολη έδρα. Από την άλλη πλευρά, μεγάλη η απογοήτευση στο «στρατόπεδο» της Τσέλσι μετά και την νέα εντός έδρας γκέλα απέναντι στην νεοφώτιστη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-2. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ διαφορά ωστόσο το δεύτερο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Τραγικός για ακόμα μία αγωνιστική ο Αθπιλικουέτα, ολέθρια λάθη πραγματοποίησε και ο Ζουμά. Στην συγκεκριμένη αναμέτρηση όλα δείχνουν ότι θα υπάρξουν πολλά γκολ από τις δύο ομάδες. Από την μία πλευρά, το δίδυμο των Γιότα και Χιμένεθ λειτουργεί εξαιρετικά μέχρι στιγμής ενώ σημαντική είναι η συνεισφορά του Νέβες στο δημιουργικό κομμάτι. Από την άλλη πλευρά, ο Μάουντ δείχνει να βρίσκει τα πατήματα του στην Πρέμιερ Λιγκ με τους Άμπραχαμ και Πούλισικ επίσης να πραγματοποιούν πολύ καλές εμφανίσεις με τον Άγγλο στράικερ μάλιστα να μετράει τέσσερα γκολ μέχρι στιγμής. GG σε απόδοση 1.78.

Στις 17:00 υπάρχει επίσης το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ. Της κόστισε η αστοχία για ακόμα μία αγωνιστική καθώς η Μάντσεστερ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον. Η ομάδα του Σόλσκιερ αν και προηγήθηκε με φοβερό σουτ του Τζέιμς στο 10ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο δεύτερο μέρος. Στην συνέχεια είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ της, ο Λίνγκαρντ έγινε μοιραίος χάνοντας σωρεία ευκαιριών στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Συνέχεια στην ξέφρενη πορεία της έδωσε η Λέστερ που νίκησε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική με 3-1, εντός έδρας αυτή την φορά την Μπόρνμουθ. Δεν έχει φανεί μέχρι στιγμής καθόλου η απουσία του Μαγκουάιρ στα στόπερ καθώς ο  Σογιουνκού καλύπτει επάξια το κενό του ενώ Βάρντι και Τίλεμανς συνεχίζουν από εκεί που είχαν σταματήσει πέρσι. Και σε αυτή την αναμέτρηση αναμένω γκολ. Δεν εμπνέει εμπιστοσύνη η άμυνα της ομάδας του Σόλσκιερ ειδικά και μετά το πρόβλημα τραυματισμού του Σο. Μάντισον και Βάρντι μπορούν να εκμεταλλευτούν αυτά τα κενά ενώ από πλευράς «κόκκινων διαβόλων» Πογκμπά και Ράσφορντ προσφέρουν θέαμα και σίγουρα άμα βρεθούν σε καλή μέρα και γκολ. GG σε απόδοση 1.77.